TONSIL
kraj: Polska
rok założenia: 1945
Pobierz tapetę:
1920x1080
1440x900
1280x1024
1024x768
TONSIL
Zakłady Wytwórcze Głośników we Wrześni
Historia marki rozpoczyna się w 1945 roku do warsztatu Fabryka głośników we Wrześni, założonego przez poznański oddział Polskiego Radia. W 1946 roku firma zmieniła nazwę na Państwowa Fabryka Głośników, a w 1950 roku na Zakłady Wytwórcze Głośników. Od 1961 roku Tonsil należał do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA. W roku 2004 firma ogłosiła upadłość. Od tego czasu kilka razy próbowano reaktywować markę.
TONSIL MD 249
TONSIL MD 249-
lata 80-te
nr: brak
Stereofoniczny mikrofon rodzimej produkcji. Wkładki takie same jak w MDU-24. Wściekle czerwona plastikowa konstrukcja na prostej plastikowej podstawce. W swoich latach kosztował 3.500 złotych. Fani Unitry chwalą go za dobrą jakość nagrań i małą wrażliwość na warunki zewnętrzne. Mieści się w standardowy uchwyt mikrofonowy.
-
TONSIL MD 268
TONSIL MD 268-
lata 90
nr: brak
Jak informuje załączona instrukcja mikrofon dynamiczny MD 268 produkowany był w aż 13 wersjach, a jego przeznaczenie to nagrania domowe oraz amatorskie zespoły muzyczne. Nasz egzemplarz z włącznikiem na korpusie, oryginalnym uchwytem, kartą gwarancyjną i etui, ale niestety bez oryginalnego stojaka. Kabel zakończony wtykiem DIN 3 pin (WM-345).
-
TONSIL MDO 12
TONSIL MDO 12-
lata 70-te
nr: brak
Niewielka konstrukcja przeznaczona do użytku amatorskiego. Dostosowany do magnetofonów kasetowych, mikrofon posiada włącznik w obudowie umożliwiający sterowanie pracą magnetofonu (wersja wz). Całość oparta na plastikowej nóżce i zapakowana w standardowe dla tego okresu pudełko z przejrzystym wiekiem. Dwie wtyczki DIN, trzy i pięciobolcowa.
-
TONSIL MDO 14
TONSIL MDO 14-
lata 70-te
nr: brak
Jeden z lepiej wykonanych mikrofonów Tonsil do użytku domowego. Oparty na drucianej podstawie, zapakowany w standardowe pudełko z przejrzystą pokrywką. Kabel zakończony trzypinowym wtykiem DIN.
-
TONSIL MDO IX
TONSIL MDO IX-
lata 70-te
nr: brak
Najprawdopodobniej najpopularniejszy mikrofon Tonsila w Polsce. Prosta i lekka plastikowa konstrukcja na drucianej podstawce. Stosowany w popularnych magnetofonach szpulowych, gościł w co drugim domu. Zapakowany w standardowe pudełko z przejrzystą górą. Wtyczka to trzypinowy DIN.
-
TONSIL MDU 22
TONSIL MDU 22-
lata 70-te
nr: brak
Plastikowy mikrofon dynamiczny do magnetofonów kasetowych na drucianej podstawce. Klon niemieckiego Telefunkena TD 12. Nieduży i lekki. Krótki kabel zakończony trzypinową wtyczką DIN.
-
TONSIL MDU 24
TONSIL MDU 24-
lata 80-te
nr: brak
Stereofoniczny mikrofon Unitra Tonsil produkowany na licencji MB Electronic. Klon Grundiga GDSM 331. Osadzony na plastikowym trójnożnym statywie. Podłączany za pomocą pięciopinowego wtyku DIN.
-
TONSIL MDU 26
TONSIL MDU 26-
lata 70-te
nr: brak
Mikrofon Tonsila skierowany do bardziej wymagających użytkowników z tzw. "średniej półki". Przeznaczony, przede wszystkim na estradę. Dużo większy niż inne modele, lepiej wykonany, o mocnym, dobrej jakości sygnale. Usadowiony na trójramiennym plastikowym statywie, zapakowany w plastikowe, elastyczne opakowanie, wyłożone gąbką. Wtyk - trzypinowy DIN.
-
TONSIL MDU 27
TONSIL MDU 27-
lata 70-te
nr: brak
Plastikowy mikrofon na drucianej podstawce do użytku z magnetofonem. Kolejna konstrukcja naszej rodzimej produkcji z lat siedemdziesiątych. Kabel zakończony trzypinową wtyczką DIN.
-
TONSIL MDU 37
TONSIL MDU 37-
lata 90-te
nr: brak
Plastikowy mikrofon do magnetofonów kasetowych. Wyprodukowany juz w latach dziewięćdziesiątych. To inny plastik, ale nadal niezbyt ciekawe wzornictwo. Na korpusie włącznik. Zapakowany w proste kartonowe pudełko. Kabel zakończony wtyczką DIN.
-
TONSIL MDU VII 6086
TONSIL MDU VII 6086-
lata 60-te
nr: 24502
Kwadratowy mikrofon Tosil dumnie prezentujący napis Made in Poland na przedniej ściance. Mikrofon ciężki, dość topornie wykonany, oparty na wysuwanej drucianej nóżce. Bardzo gruby, sztywny kabel zakończony wtykiem typu duży Jack.
-
TONSIL MK II
TONSIL MK II-
lata 60-te
nr: brak
Jeden z najwcześniejszych mikrofonów polskiej firmy. Dwukolorowa czarno-biała obudowa o wyjątkowo prostym kształcie. Brak podstawki oraz gniazda na statyw. Bardzo wąskie pasmo przenoszenia. Zdecydowanie mikrofon do zastosowań amatorskich i eksperymentalnych. Niesamowicie gruby i sztywny kabel nie ułatwiał na pewno użytkowania. Wtyczka jednobolcowa starego typu.
-
TONSIL MK II Szary
TONSIL MK II Szary-
lata 60-te
nr: brak
Inna wersja MK II, prostego mikrofonu do magnetofonów przenośnych Tonsila. Tym razem w kolorze szaro-szarym :) Równie uboga w dodatki. Gruby i mega sztywny kabel zakończony trzypinową wtyczką DIN.
-
UNITRA MDU 25
UNITRA MDU 25-
lata 70-te
nr: brak
Dynamiczny, kardioidalny mikrofon stereofoniczny, wykonany z plastiku z charakterystycznymi ażurowymi osłonami kapsuł. Osadzony na stojaku umożliwiającym zmianę położenia obu mikrofonów. Kabel zakończony wtyczką DIN z pięcioma bolcami. Niedroga, ale wyjątkowo rzadko spotykana konstrukcja. Krajowy biały kruk. W naszym zestawie oryginalne pudełko, instrukcja, paragon i karta gwarancyjna.
-
UNITRA Tonsil MDU-43
UNITRA Tonsil MDU-43-
lata 80
nr: brak
Miniaturowy mikrofon MDU-43 przeznaczony był do użytku profesjonalnego. Ze względu na trwałość (w całości metalowy) i niewielkie rozmiary idealnie nadawał się do umieszczenia na tzw. „gęsiej szyi”. Dlatego zdominował radiowęzły, konferencje, mównice, gdzie świetnie sobie radził. Gniazdo DIN 3 pin. Nasz egzemplarz na stylowej podstawie z włącznikiem sygnowanej logo Politechniki Wrocławskiej. Pozdrawiamy!
-
Z.W.G. MK I
Z.W.G. MK I-
lata 50-te
nr: 01531
Mikrofon krystaliczny wyprodukowany w latach 1955-1959 w Polsce przez Zakłady Wytwórcze Głośników we Wrześni (późniejszy Tonsil). Konstrukcja bakelitowa, wyposażona we włącznik w górnej części korpusu. Za pomoc w identyfikacji dziękujemy p. Zasławowi Adamaszkowi.
-
ZWG-L-10 MD-IV P
ZWG-L-10 MD-IV P-
lata 60
nr: brak
Mikrofon dynamiczny wyprodukowany w latach sześćdziesiątych przez Zakłady Wytwórcze Głośników we Wrześni (późniejszy Tonsil). Oryginalna, designerska konstrukcja z plastiku osadzona na podstawie z tego samego materiału. Nasz egzemplarzy wygląda bardzo dobrze, a w komplecie dostaliśmy też pudełko i kabel z transformatorem wyposażony w złącza DIN 5 pin.
-